Great American Irish Festival

Ranger Run 5K

TNT Timing Services

7/27/2013

5K Run - Age Group Results


OVERALL MALE
 
              NAME               AGE         TEAM                   AVG PER KM      AVG PER MI        TIME    

   1   Brooks, Matthew           27 M UTICA NY                      3:29.72         5:37.51         17:28.6   
 
OVERALL FEMALE
   1   Micaroni, Gina            24 F BLOSSVALE NY                  4:05.06         6:34.39         20:25.3   
MALE 1 - 14
   1   Panuccio, Joey            12 M WHITESBORO NY                 4:04.18         6:32.97         20:20.9      
   2   Stuhlman, Samuel          12 M WHITESBORO NY                 4:19.74         6:58.01         21:38.7      
   3   Laudermilch-Day, Adin     10 M MOHAWK NY                     4:25.14         7:06.70         22:05.7      
   4   Herring, Iain             14 M SAUQUOIT NY                   4:33.50         7:20.16         22:47.5      
   5   Gorgas, Zachary           12 M UTICA NY                      4:39.76         7:30.23         23:18.8            
FEMALE 1-14
 
   1   Restivo, Jordan           13 F UTICA NY                      4:25.94         7:07.99         22:09.7      
   2   Stuhlman, Grace           10 F WHITESBORO NY                 5:23.08         8:39.95         26:55.4      
   3   Plunkett, Natasia         12 F STITTVILLE NY                 5:30.72         8:52.24         27:33.6      
   4   Restivo, Sidney           13 F UTICA NY                      5:56.00         9:32.93         29:40.0      
   5   Plunkett, Leanne          13 F STITTVILLE NY                 6:30.86        10:29.03         32:34.3          
MALE 15 - 19
   1   Bankert, Adam             19 M CLINTON NY                    3:45.68         6:03.20         18:48.4      
   2   Kilian, Benjamin          15 M UTICA NY                      3:58.58         6:23.96         19:52.9      
   3   Griffith, Ryan            15 M SAUQUOIT NY                   4:05.74         6:35.48         20:28.7      
   4   Micaroni, Anthony         18 M BLOSSVALE NY                  4:06.56         6:36.80         20:32.8      
   5   Tinkler, Owen             16 M CLINTON NY                    4:14.70         6:49.90         21:13.5           
FEMALE 15 - 19
   1   Sell, Hannah              16 F HARTWICK NY                   4:38.12         7:27.59         23:10.6      
   2   Celia, Racheal            16 F MARCY NY                      5:08.00         8:15.68         25:40.0      
   3   Vlattas, Angie            17 F HILLSBOROUGH NJ               5:44.08         9:13.74         28:40.4      
   4   Holleran, Marlee          15 F MOHAWK NY                     5:58.72         9:37.30         29:53.6      
   5   Powers, Caitllin          16 F DEERFIELD NY                  6:13.82        10:01.60         31:09.1           
MALE 20 - 29
   1   Caiola, Jarod             24 M FRANKFORT NY                  3:54.70         6:17.71         19:33.5      
   2   Wezalis, Adam             27 M ILION NY                      3:59.12         6:24.83         19:55.6      
   3   Reid, Brian               25 M MARCY NY                      4:03.00         6:31.07         20:15.0      
   4   Klink, Jeremy             29 M HERKIMER NY                   4:18.38         6:55.82         21:31.9      
   5   Fiorentino, Dominic       29 M FRANKFORT NY                  4:21.10         7:00.20         21:45.5         
FEMALE 20 - 29
 
   1   Prichard, Susan           20 F CHADWICKS NY                  4:25.20         7:06.80         22:06.0      
   2   Hollweg, Katelyn          25 F MARCY NY                      4:32.06         7:17.84         22:40.3      
   3   Bishop, Maureen           20 F DEERFIELD NY                  4:42.46         7:34.58         23:32.3      
   4   Fish, Elizabeth           25 F BOUCKVILLE NY                 5:05.40         8:11.49         25:27.0      
   5   Ultsch, Maria             27 F CHADWICKS NY                  5:13.12         8:23.92         26:05.6      
MALE 30 - 39
   1   Lenahan, Thomas           36 M UTICA NY                      4:08.12         6:39.31         20:40.6      
   2   Eaton, Scott              36 M UTICA NY                      4:19.68         6:57.91         21:38.4      
   3   Thomas, Chad              32 M POLAND NY                     4:35.20         7:22.89         22:56.0      
   4   Dinardo, Devin            30 M ANCHORAGE AK                  4:37.08         7:25.92         23:05.4      
   5   Brewer, Carl              30 M ALBANY NY                     4:37.90         7:27.24         23:09.5            
FEMALE 30 - 39
   1   Rintronia, Marisa         34 F WHITESBORO NY                 4:48.16         7:43.75         24:00.8      
   2   Yoder, Alyson             35 F NASSAU NY                     4:57.08         7:58.10         24:45.4      
   3   Polidori, Holly           30 F ILION NY                      5:15.88         8:28.36         26:19.4      
   4   Montana, Tiffany          39 F WHITESBORO NY                 5:28.78         8:49.12         27:23.9      
   5   Duch, Kara                38 F HIGGANUM CT                   5:32.10         8:54.46         27:40.5           
MALE 40 - 49
   1   Flack, Mike               44 M SAUQUOIT NY                   4:07.02         6:37.54         20:35.1      
   2   Helmer, Scott             40 M FRANKFORT NY                  4:28.22         7:11.66         22:21.1      
   3   Schoff, Rico              43 M ILION NY                      4:41.44         7:32.93         23:27.2      
   4   Bick, Michael             41 M FRANKFORT NY                  4:47.14         7:42.11         23:55.7      
   5   Gallagher, Thomas         49 M HERKIMER NY                   5:04.42         8:09.92         25:22.1           
FEMALE 40 - 49
   1   Brady, Karen              48 F CASTLETON ON THE HUD          4:42.62         7:34.83         23:33.1      
   2   Evans, Dawn               46 F REMSEN NY                     5:11.12         8:20.70         25:55.6      
   3   Napoli, Debbie            45 F UTICA NY                      5:15.10         8:27.10         26:15.5      
   4   Kraszewski, Jennifer      43 F HERKIMER NY                   5:24.20         8:41.75         27:01.0      
   5   Muller, Susan             49 F WHITESBORO NY                 5:27.14         8:46.48         27:15.7          
MALE 50 - 59
   1   Carrabba, James           50 M LAURENS NY                    4:37.24         7:26.17         23:06.2      
   2   Brewer, Dana              57 M MOHAWK NY                     4:43.18         7:35.73         23:35.9      
   3   Campbell, Benedict        53 M COLONIA NJ                    4:51.36         7:48.90         24:16.8      
   4   Ouellette, Herb           54 M POLAND NY                     5:01.76         8:05.64         25:08.8      
   5   Brady, Matthew            53 M CASTLETON NY                  5:05.48         8:11.62         25:27.4         
FEMALE 50 - 59
   1   Cherniak, Daniele         51 F COHOES NY                     4:22.94         7:03.16         21:54.7      
   2   Gustafson, Susan          51 F WHITESBORO NY                 4:27.68         7:10.79         22:18.4      
   3   McKinley, Bridget         52 F ILION NY                      5:27.36         8:46.83         27:16.8      
   4   Gydesen, Pamela           58 F MOHAWK NY                     5:51.78         9:26.14         29:18.9      
   5   Blanchard, Maureen        52 F SHARON SPRINGS NY             5:59.96         9:39.30         29:59.8          
MALE 60 - 69
   1   Savas, Gregory            61 M HERKIMER NY                   5:00.56         8:03.70         25:02.8      
   2   Jankiewicz, James         68 M UTICA NY                      5:47.70         9:19.57         28:58.5      
   3   Enright, Mike             64 M HOLLISTON MA                  5:52.44         9:27.20         29:22.2      
   4   Larkin Jr, Thomas         68 M LEE CENTER NY                 5:59.38         9:38.37         29:56.9      
   5   Cortright, Leslie         63 M SAUQUOIT NY                   7:40.16        12:20.56         38:20.8