New Hartford Cross Country Invitational
          Perry Junior High School, New Hartford, NY    9/17/2016

                            TNT Timing Services
                             www.tnttiming.com

    ********** SMALL SCHOOL VARSITY BOYS 5K OVERALL RESULTS **********

================================================================================
PLACE TMPL NAME                YEAR SEX SCHOOL                 TIME   PACE
================================================================================
    1    1 Cj Militello          12  M Clinton                16:22.7  5:17 
    2    2 Stone Lutz            11  M Adirondack             17:00.2  5:29 
    3    3 Erik Campeau          11  M Beaver River           17:06.9  5:31 
    4    4 Tyler Fauvelle        9   M Adirondack             17:28.7  5:38 
    5    5 Connor Demo           11  M Beaver River           17:29.0  5:38 
    6    6 Andrew Ford           11  M Clinton                17:42.2  5:42 
    7    7 Cory Demo             8   M Beaver River           17:43.7  5:43 
    8    8 Jon Miller            12  M Oneonta                17:51.0  5:45 
    9    9 Enzo Cicchinelli      12  M Clinton                18:00.2  5:48 
   10   10 Matt Moser            10  M Beaver River           18:09.7  5:51 
   11   11 Paul Zimmer           10  M Oneonta                18:10.8  5:52 
   12   12 Hayden Lohmann        9   M Mount Markham          18:12.2  5:52 
   13   13 Chris Rivera          11  M Clinton                18:13.5  5:52 
   14   14 Michael Hershey       12  M Hamilton               18:17.8  5:54 
   15   15 Joe Lewis             11  M Clinton                18:18.2  5:54 
   16   16 Bryan Ardison         9   M Beaver River           18:18.5  5:54 
   17   17 Adam Koren            11  M Clinton                18:22.1  5:55 
   18      Matt Cross            12  M Notre Dame (Utica)     18:22.6  5:55 
   19   18 Cameron Smith         11  M Beaver River           18:33.5  5:59 
   20   19 Liam Flynn            10  M Oneonta                18:37.0  6:00 
   21   20 Caleb Goldthrite      11  M Beaver River           18:39.6  6:01 
   22   21 Jacob Smith           10  M West Canada Valley     18:49.4  6:04 
   23   22 Trystan Jennings      10  M Oneonta                19:02.5  6:08 
   24   23 Max Orgeron           11  M Oneonta                19:16.8  6:13 
   25   24 Clayton Davis         9   M West Canada Valley     19:22.7  6:15 
   26   25 Zach Carpenter        11  M Adirondack             19:25.2  6:16 
   27   26 Hunter Carr           10  M Adirondack             19:25.7  6:16 
   28   27 Gabe House            10  M Oneonta                19:33.1  6:18 
   29   28 Wesley Clarke         10  M West Canada Valley     19:35.5  6:19 
   30   29 Omar Nelson           11  M Oneonta                19:43.0  6:21 
   31   30 Robert Musante        10  M Clinton                19:52.0  6:24 
   32   31 Noah Walden           11  M Hamilton               19:54.5  6:25 
   33   32 Casey Dibble          9   M West Canada Valley     20:11.4  6:30 
   34   33 Travis Comins         12  M West Canada Valley     20:41.2  6:40 
   35   34 Michael Guller        12  M Mount Markham          20:42.8  6:41 
   36   35 Callen Barnett        11  M Little Falls           20:53.1  6:44 
   37   36 Sam Madison           12  M Edmeston               20:54.8  6:44 
   38   37 Mark Seelman          12  M Adirondack             21:05.7  6:48 
   39   38 Tanner Brennan        9   M West Canada Valley     21:18.6  6:52 
   40   39 Jeremy Carroll        11  M Hamilton               21:26.9  6:55 
   41   40 Patrick Reardon       11  M Little Falls           21:34.1  6:57 
   42   41 David Lorens          12  M Edmeston               21:34.7  6:57 
   43   42 Derek Hutchings       11  M Mount Markham          21:52.3  7:03 
   44   43 Justin Gott           12  M Edmeston               22:31.2  7:15 
   45   44 Walker Berryment      10  M Edmeston               22:33.9  7:16 
   46   45 Joe Dahms             9   M Mount Markham          22:37.2  7:17 
   47   46 Paul Schult           12  M Hamilton               22:48.1  7:21 
   48   47 Mack Failing          11  M Little Falls           23:01.6  7:25 
   49   48 Nathanial Armstrong   10  M Hamilton               23:06.6  7:27 
   50   49 Mike Race             10  M Adirondack             23:27.5  7:34 
   51   50 Connor Armstrong      10  M Hamilton               23:34.0  7:36 
   52   51 Mitch Beigh           9   M Mount Markham          23:43.8  7:39 
   53   52 Max Bukovsky          9   M Mount Markham          23:47.1  7:40 
   54   53 Chris Marriott        9   M Mount Markham          23:50.0  7:41 
   55   54 Tyler Franklin        10  M West Canada Valley     23:52.4  7:42 
   56   55 Reily Schmidt         12  M Hamilton               24:05.8  7:46 
   57      Keaton Kukowski       12  M Notre Dame (Utica)     24:37.6  7:56 
   58   56 Lester Ropeter        11  M Little Falls           24:52.4  8:01 
   59      Aidan Woods           10  M Hamilton               25:44.5  8:18 
   60      Gary Grabinski        8   M Notre Dame (Utica)     25:55.0  8:21 
   61      Lucas Smith           12  M Hamilton               27:00.1  8:42 
   62      Ian Wilson            10  M Hamilton               27:06.5  8:44 
   63      Brady Entwhistle      12  M Notre Dame (Utica)     27:58.8  9:01 
   64   57 Nick Petrie           11  M Little Falls           30:15.2  9:45 
   65   58 Bobby Page            10  M Edmeston               34:38.6 11:10 
   66   59 Dustin Bateman        12  M Edmeston               39:22.6 12:41 
   67      Marc Benson           9   M Mount Markham          41:28.4 13:21 

   ----------------------------------------------------------------------------
                      BOYS SMALL SCHOOL TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1.    41  Beaver River                        (  17:46  1:28:49   1:12)
==================================================
  1      3  Erik Campeau         11   17:07
  2      5  Connor Demo          11   17:29
  3      7  Cory Demo            8    17:44
  4     10  Matt Moser           10   18:10
  5     16  Bryan Ardison        9    18:19
  6   ( 18) Cameron Smith        11   18:34
  7   ( 20) Caleb Goldthrite     11   18:40

  2.    44  Clinton                             (  17:44  1:28:40   1:56)
==================================================
  1      1  Cj Militello         12   16:23
  2      6  Andrew Ford          11   17:43
  3      9  Enzo Cicchinelli     12   18:01
  4     13  Chris Rivera         11   18:14
  5     15  Joe Lewis            11   18:19
  6   ( 17) Adam Koren           11   18:23
  7   ( 30) Robert Musante       10   19:52

  3.    83  Oneonta                             (  18:36  1:32:59   1:26)
==================================================
  1      8  Jon Miller           12   17:51
  2     11  Paul Zimmer          10   18:11
  3     19  Liam Flynn           10   18:37
  4     22  Trystan Jennings     10   19:03
  5     23  Max Orgeron          11   19:17
  6   ( 27) Gabe House           10   19:34
  7   ( 29) Omar Nelson          11   19:43

  4.    94  Adirondack                          (  18:54  1:34:28   4:05)
==================================================
  1      2  Stone Lutz           11   17:01
  2      4  Tyler Fauvelle       9    17:29
  3     25  Zach Carpenter       11   19:26
  4     26  Hunter Carr          10   19:26
  5     37  Mark Seelman         12   21:06
  6   ( 49) Mike Race            10   23:28

  5.   138  West Canada Valley                  (  19:45  1:38:43   1:52)
==================================================
  1     21  Jacob Smith          10   18:50
  2     24  Clayton Davis        9    19:23
  3     28  Wesley Clarke        10   19:36
  4     32  Casey Dibble         9    20:12
  5     33  Travis Comins        12   20:42
  6   ( 38) Tanner Brennan       9    21:19
  7   ( 54) Tyler Franklin       10   23:53

  6.   178  Hamilton                            (  21:08  1:45:36   4:49)
==================================================
  1     14  Michael Hershey      12   18:18
  2     31  Noah Walden          11   19:55
  3     39  Jeremy Carroll       11   21:27
  4     46  Paul Schult          12   22:49
  5     48  Nathanial Armstrong  10   23:07
  6   ( 50) Connor Armstrong     10   23:34
  7   ( 55) Reily Schmidt        12   24:06

  7.   184  Mount Markham                       (  21:27  1:47:11   5:31)
==================================================
  1     12  Hayden Lohmann       9    18:13
  2     34  Michael Guller       12   20:43
  3     42  Derek Hutchings      11   21:53
  4     45  Joe Dahms            9    22:38
  5     51  Mitch Beigh          9    23:44
  6   ( 52) Max Bukovsky         9    23:48
  7   ( 53) Chris Marriott       9    23:50

  8.   222  Edmeston                            (  24:27  2:02:15  13:44)
==================================================
  1     36  Sam Madison          12   20:55
  2     41  David Lorens         12   21:35
  3     43  Justin Gott          12   22:32
  4     44  Walker Berryment     10   22:34
  5     58  Bobby Page           10   34:39
  6   ( 59) Dustin Bateman       12   39:23

  9.   235  Little Falls                        (  24:08  2:00:40   9:22)
==================================================
  1     35  Callen Barnett       11   20:54
  2     40  Patrick Reardon      11   21:35
  3     47  Mack Failing         11   23:02
  4     56  Lester Ropeter       11   24:53
  5     57  Nick Petrie          11   30:16


Incomplete Teams:

Notre Dame (Utica)                 
         Matt Cross 12, Keaton Kukowski 12, Gary Grabinski 8, Brady Entwhistle 12